Buy 4 for $

Read this tip to make your life smarter, better, faster and wiser. LifeTips is the place to go when you need to know about Seniors and Money and other Senior topics.

How can I become more organized?

Buy 4 for $

Many grocers offer great savings if you buy more than 1 of a product. They price 4 (or5) for $$ to entice us. Now, will you really use that quantity soon (I don't like to keep canned goods that long). You can still get the discounted price if buying just one or two of the product. Don't overstock what you do not need or will not use within a month or so.
If I find I have canned goods on my shelf for over two months, I take them to the 'food bank' in my town.

   

Comments

Nobody has commented on this tip yet. Be the first.



Name:


URL: (optional)


Comment:


Not finding the advice and tips you need on this Senior Tip Site? Request a Tip Now!


Guru Spotlight
William Pirraglia