April 14, 2006, Newsletter Issue #136: Buy 4 for $

Tip of the Week

Many grocers offer great savings if you buy more than 1 of a product. They price 4 (or5) for $$ to entice us. Now, will you really use that quantity soon (I don´t like to keep canned goods that long). You can still get the discounted price if buying just one or two of the product. Don´t overstock what you do not need or will not use within a month or so.
If I find I have canned goods on my shelf for over two months, I take them to the ´food bank´ in my town.

About LifeTips

Now one of the top on-line publishers in the world, LifeTips offers tips to millions of monthly visitors. Our mission mission is to make your life smarter, better, faster and wiser. Expert writers earn dough for what they know. And exclusive sponsors in each niche topic help us make-it-all happen.

Not finding the advice and tips you need on this Senior Tip Site? Request a Tip Now!


Guru Spotlight
PJ Campbell